10 stycznia 2021

„Pomorzanie znani i nieznani … 3”

 Ukazał się trzeci tom z cyklu „Pomorzanie znani i nieznani”. Wydawca o tych publikacjach pisze: W tej serii przedstawiamy sylwetki Pomorzan, którzy zapisali się w historii tego regionu, swojego kraju, Europy, a nawet świata, choć dzisiaj nie o wszystkich z nich pamiętamy. Postacie te miały rozmaite pochodzenie narodowe i społeczne, wykonywały różne zawody, piastowały przeróżne funkcje, działały w innych epokach historycznych. Są to zarówno osoby, które urodziły się tutaj, choć czasami los rzucił je potem gdzie indziej, jak i takie, które przywędrowały tu w czasie swojej życiowej wędrówki.

Nie zabrało w tym tomie również mojego rozdziału. Tym razem nosi on tytuł „Leon Landowski – kociewski gawędziarz Leoś Pałka” i przedstawia sylwetkę mieszkającego w latach międzywojennych w Czarnej Wodzie działacza kultury, piszącego w gwarze kociewskiej gawędziarza. Leon Landowski po wkroczeniu we wrześniu 1939 roku Niemców do Czarnej Wody został brutalnie zamordowany.

Książka zawierająca wspomnianą biografię zawiera także cztery inne. Są to: „Johannes Bugenhagen – reformator Pomorza”, „Daniel Chodowiecki – ilustrator XVIII wieku”, „Magnus Hirschfeld – prekursor seksuologii” oraz „Friedrich Wilhelm Kasiski – kryptolog i badacz prehistorii”. Książka jest do nabycia u wydawcy książki pod adresem mailowym www.wydawnictwo-jasne.pl. Zapraszam serdecznie do lektury.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.