23 marca 2021

Nauczyciel Franciszek Stoltmann (1905-1939/1940?)

    Na budynku byłej szkoły w Ocyplu (wieś turystyczna w pow. starogardzkim) 7 kwietnia 1961 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy zamocowanej na ścianie przy wejściu głównym, upamiętniającej tragiczną śmierć kierownika szkoły Franciszka Stoltmanna, zamordowanego w czasie II wojny światowej przez Niemców. Na tablicy napisano: Franciszek Stoltmann nauczyciel tej szkoły zginął za Polskę zamordowany przez hitlerowców w październiku 1939 r. Cześć Jego pamięci. Choć dziś szkoła w Ocyplu już nie funkcjonuje, a budynek szkolny zajmowany jest przez organizacje działające we wsi, tablica pamiątkowa pozostała na swoim miejscu. 

Gdy pracowałem nad książką „Ocypel. Perła Kociewia” zainteresowała mnie rozbieżność dat śmierci bohatera niniejszego artykułu, jako że inna z wersji mówiła, że został on rozstrzelany wiosną 1940 roku. Wówczas zajęty książką nie zająłem się dogłębnie tą sprawą. Ponieważ od lat jeżdżę do Ocypla postanowiłem powrócić do tego tematu aby spróbować wyjaśnić gdzie i kiedy zginął Franciszek Stoltmann. Poszukiwania te skłoniły mnie także do zebrania informacji dotyczących jego życia. Efekt mojej pracy prezentuje artykuł, który ukazał się w styczniowym numerze „Pomeranii”.
Czytaj w bibliotece >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.