2 grudnia 2019

Józef Dullek (1886-1961). Przemysłowiec, działacz społeczny, patriota.

Artykuł ukazał się w Zeszytach Chojnickich nr 34 opublikowanych 31 stycznia 2019 roku. Piszę o tym z opóźnieniem, gdyż Zeszyty dopiero w październiku zostały zamieszczone na stronie https://miastochojnice.pl/zeszyty-chojnickie/ i można przeczytać tam całość numeru. Tu tylko gwoli wprowadzenia zdanie o bohaterze artykułu. Józef Dullek był przemysłowcem i działaczem społecznym, najpierw w Czarnej Wodzie, o której przygotowuję publikację. To właśnie podczas gromadzenia informacji o miejscowości odnalazłem pierwsze informacje o Dullku, który następnie zamieszkał w Chojnicach.
Okazało się, że jest to bardzo interesująca postać, którą z przyjemnością przybliżam czytelnikom. W trakcie zbierania materiałów o Dullku okazało się, że urodził się w Rytlu i tam spędził swą młodość. Piszę o tym, gdyż sentymentalnie jestem związany z Rytlem. Budowniczym tamtejszego kościoła i pierwszym proboszczem był starszy brat mojego dziadka ks. Antoni Kowalkowski, któremy poświęciłem odrębną publikację.



Uwaga: Artykuł ten znajduje się w dalszej części pliku na str.207.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.