29 maja 2013

Książka w hołdzie dla Polski

Zobacz galerię >>
 Pod takim tytułem ukazał się 29 maja br. artykuł w holenderskiej gazecie „de Stentor”. Jest on wynikiem  mojej i mojej żony Elżbiety – bratanicy Alojzego Gusowskiego wizyty w Holandii w mieście Raalte, gdzie pochowany jest Alojzy Gusowski. 

Zamieszkaliśmy u naszych holenderskich przyjaciół Dini i Appie Wassing, którzy pamiętają o polskich lotnikach i często na ich grobach zapalają świeczki. Po przyjeździe do Raalte swoje pierwsze kroki skierowaliśmy na cmentarz i na każdym z grobów, w którym pochowani są polscy lotnicy zapaliliśmy świeczki. We wtorek 28 maja na spotkanie w Ratuszu zaprosił nas Burmistrz Raalte Piet Zoon. Tu wręczyliśmy mu książkę „Alojzy Paweł Gusowski pilot 305 Dywizjonu Bombowego”, która zrobiła na Burmistrzu duże wrażenie. Wraz z książką Burmistrz otrzymał materiały promocyjne w języku angielskim prezentujące Pomorze i Kociewie. Spotkaniu nadano dużą rangę zapraszając na nie Appiego Wassinga członka zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiego Dziecka w Raalte, historyka i pisarza Richarda Woolderinka - autora książki “Raalte w czasie wojny” oraz przedstawicieli prasy, radia i telewizji. Relację z tego spotkania zamieścił między innymi dziennik „de Stentor”. Burmistrz Piet Zoon wyraził swoje wyrazy uznania dla otrzymanej książki i zaprosił nas na uroczystości zaplanowane na maj 2014 r. lub 2015 r. związane z rocznicą zakończenia II Wojny Światowej. Ich termin uzależniony jest od możliwości ustalenia adresów rodzin wszystkich pochowanych w Raalte lotników. Oprócz Polaków w Raalte jest pochowanych 19 lotników pochodzących z Anglii, Kanady, Nowej Zelandii i Południowej Afryki. O książce pisałem w kilku wcześniejszych informacjach na mojej stronie. 

Relację ze spotkania z burmistrzem Raalte zamieściły dzienniki „de Stentor”, Weekblad vor Salland”, internetowy „Salland Centraal” oraz radio i telewizja Raalte RTV. Relację telewizyjną można obejrzeć na YouTube na kanale RtvRaalteTV.


Skan i tłumaczenie artykułu >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.