21 maja 2012

"Polscy bohaterowie"

"W ciągu ostatnich kilku miesięcy Polska była w niezbyt pozytywnym świetle dziennym . Przyczyną tego było utworzenie kontrowersyjnej strony internetowej, gdzie Holendrzy mieli możliwość składania skarg na wschodnich Europejczyków. Na szczęście nie wszyscy byliśmy z tego powodu zadowoleni, ponieważ każdy człowiek, bez względu na jego pochodzenie, ma prawo być jednakowo traktowany. Również wśród społeczności holenderskiej możemy znaleźć tzw. czarne owce.

 Wyzwolenie w 1945 roku jest w większości zasługą Polaków, o czym się czasami zapomina. Podczas II wojny światowej w 1942 r. wyleciała z Anglii do Osnabruck grupa polskich lotników, aby walczyć przeciwko Niemcom. Wielu Polaków straciło życie, wystarczy spojrzeć na cmentarz miejski w Raalte przy ulicy Westdorplaan, gdzie pochowanych jest 27 aliantów, a wśród nich 4 pilotów polskich: Ardelli, Jankiewicz, Swiderski i Gusowski. To właśnie oni byli pierwszymi ofiarami wojny powietrznej nad Raalte w nocy z 19 na 20 czerwca 1942 roku. Po zbombardowaniu węzła kolejowego w Osnabruck, w drodze powrotnej w okolicach Schoonheten został ich samolot Wellington zestrzelony przez niemiecki myśliwiec. Katastrofę przeżył jedynie porucznik Stefan Madejczyk, jednak od razu został przez Niemców aresztowany.
70 lat po tych wydarzeniach została napisana książka o pilocie Alojzym Pawle Gusowskim. Jej autorem jest Krzysztof Kowalkowski, małżonek bratanicy Gusowskiego. We wrześniu planowane jest wydanie 150-stronicowej książki, w której między innymi znajdą sie także liczne fotografie.
Richard Woolderink, autor książki “Raalte w czasie wojny 1940 – 1945” skontaktował sie z panem Kowalkowskim i jego małżonką. To właśnie on wydal apel do ewentualnych świadków katastrofy lub pogrzebów polskich lotników o telefoniczny kontakt. Nowe informacje mogłyby się jeszcze znaleźć w planowanym wydaniu książki. Pan Woolderink jest dostępny pod nr telefonu: 06-41500971."

Autor artykułu:
Benny Koerhuis

Tłumaczenie z dziennika Salland Dagblat "de Stentor" z dnia 21.05.2012r- Elżbieta Wassing

Opis pod zdjęciem: Ardelli, Jankiewicz, Swiderski i Madejczyk (z lewej na prawo) przy Wellingtonie, z prawej dowódca Gusowski.
Zdjęcie z kolekcji Krzysztofa Kowalkowskiego"

Więcej o Raalte i uroczystościach na cmentarzu lotników w dniu 5 maja 2012 roku z okazji zakończenia wojny na stronie www.Raalte-clopedie.nl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.