23 marca 2012

VII Finał Konkursu Genealogicznego „Moja Pomorska Rodzina”

Zobacz fotorelację >>
Już po raz siódmy odbył się Konkurs Genealogiczny „Moja Pomorska Rodzina”, którego jestem pomysłodawcą i w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Gdańsku głównym organizatorem, a także przewodniczącym Jury. Współorganizatorami konkursu są Urząd Miejski w Gdańsku, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział Gdańsk oraz Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne. Konkurs jest organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych miasta Gdańska. Organizacja konkursu ma na celu zachęcenie jego uczestników do poznania przeszłości swoich przodków oraz dziejów Dużej i Małej Ojczyzny z perspektywy losów rodziny. Szukając informacji, które służą do stworzenia zaprezentowanych podczas konkursu drzew genealogicznych, korzeni - wywodu przodków, czy też opisując rodzinne historie w albumach, uczniowie pokazują losy swoich przodków, ich życie i panującą w rodzinie tradycję. W tym roku po raz pierwszy wpłynęła na konkurs prezentacja multimedialna, która spowodowała, że Jury konkursu postanowiło wprowadzić w kolejnej edycji do regulaminu konkursu nową kategorię „Prezentacja multimedialna”. Podczas pracy nad planszami i albumami uczniowie mieli okazję pogłębić wiadomości o swoich korzeniach, skąd przyszli i gdzie mieszkali ich przodkowie. Chcielibyśmy, aby uczestnictwo w konkursie na trwale rozbudziło zainteresowanie historią swojej rodziny.
VII Finał Konkursu odbył się w dniu 23 marca 2012 r. w Gimnazjum nr 1 w Gdańsku przy ul. Wilka Krzyżanowskiego 6. Na finał wpłynęło 45 prac z 16 szkół w trzech kategoriach: kategoria I - drzewo genealogiczne, II - korzenie rodziny, III - album „Historia mojej rodziny”. Uroczystości VII Finału Konkursu rozpoczął program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 1. Gości i finalistów konkursu, którzy przybyli wraz z nauczycielami i rodzicami powitała pani Maria Węgłowska, Dyrektor Gimnazjum nr 1. Następnie jako przewodniczący Jury omówiłem prace konkursowe oraz odczytałem protokół Jury. W trakcie odczytywania protokółu Pani Barbara Kurkowska - Sekretarz Zarządu Oddziału Gdańskiego ZK-P oraz Dyrektor Gimnazjum nr 1 Pani Maria Węgłowska wręczyli zwycięzcom dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Gdańsku oraz Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Oddział w Gdańsku. Nagrody ufundowane przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Archiwistów Polskich wręczała Sekretarz Oddziału Pani Hanna Jaszkowska. Dyplomy i upominki otrzymali także wszyscy pozostali uczniowie, których prace wpłynęły na finał. Dyplomy wręczono także nauczycielom, pod kierunkiem których zostały wykonane prace. Pani Barbara Kurkowska - Sekretarz Zarządu Oddziału Gdańskiego ZK-P dziękując za współpracę Gimnazjum nr 1 w organizacji konkursu wręczyła pani Dyrektor Węgłowskiej dwie teki „Haftów Kaszubskich” wydanych przez ZK-P, aby wzbogaciły Kącik Kaszubski w szkole i służyły jako pomoc w zajęciach szkolnych. Całość uroczystości uświetnił występ zespołu wokalnego z Gimnazjum nr 1. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.