8 września 2023

Józef Serwacy Kowalkowski (1880-1940) – nauczyciel i wójt gminy Starogard wieś.

Od wielu lat zajmuję się genealogią rodziny Kowalkowskich i publikuję biografie jej członków. Józef Serwacy Kowalkowski jest moim dziadkiem, którego niestety okrutna wojna nie pozwoliła mi poznać. Był jednym z wielu nauczycieli w mojej rodzinie, z których kilku zaprezentowałem już w różnych publikacjach. Szczególnie jednak interesowałem się biografią dziadka. Pierwsze krótkie biografie Józefa Serwacego przedstawiłem w prasie regionalnej w 1997 i 1998 roku. Natomiast szerzej historię całej rodziny wywodzącej się ze wsi Malenin w parafii Miłobądz w powiecie tczewskim, której udokumentowane korzenie sięgają 1750 roku, zaprezentowałem podczas spotkań genealogicznych, co następnie zostało opublikowane w 2010 roku. Wkrótce po tym przedstawiłem, najszerszą dotychczas, biografię Józefa Serwacego Kowalkowskiego w artykule opublikowanym w Roczniku Muzeum Ziemi Kociewskiej „Rydwan” w 2011 roku w Starogardzie. Jednak nieustanne poszukiwania wiadomości o przodkach spowodowały, że od czasu opublikowania wspomnianego artykułu znalazłem wiele nowych wiadomości na temat dziadka.

Postanowiłem je uporządkować, poprawić i uzupełnić, tak aby biografię dziadka napisać na nowo. Tak powstał artykuł o tytule jak wyżej opublikowany w Kartuskich Zeszytach Muzealnych nr 7/2022

W cytowanych tu Kartuskich Zeszytach Muzealnych ukazało się już wcześniej kilka artykułów poświęconych biografiom członków rodziny, m.in. Andrzeja Ignacego Kowalkowskiego (1811-1880) mojego prapradziadka, nauczyciela z Chmielna i Edmunda Kowalkowskiego (1839-1880) mojego pradziadka, nauczyciela z Goręczyna. Te i inne biografie są dostępne na mojej stronie.

Ze względów komercyjnych, gdyż zeszyty były w bieżącej sprzedaży, nie mogłem wcześniej zaprezentować tego tekstu.

Czytaj dalej w bibliotece >>>Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.