16 lipca 2021

Towarzystwo Powstańców i Wojaków w Kaliskach.

 W książce „Z dziejów gminy Kaliska oraz wsi do niej naleących” opisywałem m.in. organizacje działające w okresie międzywojennym w Kaliskach wymieniając wśród nich Towarzystwo Powstańców i Wojaków. Informacje tam podane były bardzo ogólnikowe.
Poszukując w Archiwum Państwowym w Gdańsku informacji do bieżących tematów jakimi się zajmuję, w jednej z teczek natrafiłem na nowe informacje dotyczące Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Kaliskach. Kolejna nowa informacja dotycząca TPiW w Kaliskach, o której nie napisałem w książce  pochodzi z „Dziennika Bydgoskiego” z 20 sierpnia 1927 roku. Tradycyjnie postanowiłem podzielić się tymi nowymi informacjami z czytelnikami Kaliskiego Gońca oraz wszystkimi, którzy interesują się historią gminy Kaliska.Czytaj w bibliotece >>

2 komentarze:

  1. Dziękuję Autorowi za te dodatkowe informacje.Potomkowie Zarządu Towarzystwa Powstańców i Wojaków żyją zapewne do dziś w Kaliskach. Mogą być dumni ze swoich przodków . Nasza niepodległość nie została nam podana na tacy - wymagała wielu poświęceń i ofiar właśnie poprzez uczestnictwo w powstaniach i wojnach. Ap-ropo potomków - żyje wśród nas rodzina Sarnowskich z Saronowa . Saronowo to taka część Kalisk na wzgórzu od ul Starowiejskiej w kierunku Strycha. Min Henryk Sarnowski ( pewnie wnuk komendanta TPiW Józefa Sarnowskiego ) to solidny, kaliski przedsiębiorca w branży transportu leśnego.
    Dziękuję Krzysztofie.
    Antoni Cywiński

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miłe słowa. Dużo można jeszcze pisać o Kaliskach i ich mieszkańcach. Jeśli tylko trafię na jakieś informacje, to staram się je publikować.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.