16 lipca 2021

Leśniczy Władysław Miłek (1897-1945) – życie i praca na Kociewiu i ziemi chełmińskiej.

 Kontynuując badania nad historią rodzin, postanowiłem powrócić do przerwanych poszukiwań informacji o drugim dziadku mojej żony, ojcu jej mamy – leśniczym Władysławie Miłku. Był jednym z tysięcy Pomorzan bezprawnie wywiezionych przez NKWD w 1945 roku na tereny Związku Radzieckiego. Nie wrócił już z tej deportacji do swojej rodziny. Zmarł tam na nieludzkiej, obcej ziemi. Niestety, nie żyje już żadne z jego dzieci, więc zebranie informacji było bardzo trudne, niemniej udało się choć w części odtworzyć dzieje jego życia.
W książce zaprezentowałem jego dzieciństwo i młodość na Kociewiu w czasach pruskiego zaboru oraz życie i pracę leśniczego w wolnej Polsce i w latach niemieckiej okupacji. Znajdują się w niej informacje dotyczące miejsc, w których mieszkał i pracował. Jest też opis deportacji ludności z terenów Polski zajmowanych przez armię czerwoną, w tym deportacja Władysława Miłka. Książkę kończy rozdział o losach rodziny po 1945 roku.

Książka liczy 95 stron, jest bogato ilustrowana i udokumentowana materiałami źródłowymi, których spis znajduje się na jej ostatnich stronach. Partnerami wydania są Gmina Smętowo Graniczne i Nadleśnictwo Jamy. Wydana została przez Wydawnictwo Jasne w Pruszczu Gdańskim www.wydawnictwo-jasne.pl i tam jest do nabycia.

 

2 komentarze:

 1. Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
  Dobrze, że historia Pana Leśniczego Miłka oraz leśniczówki Karasek została przypomniana.
  Zapoznanie się z materiałem zawartym w książce jest dla mnie tym bardziej niesamowite, ponieważ mieszkam o krok od miejsca, w którym istniała dawna leśniczówka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się niezmiernie, że mogłem przypomnieć Karasek i jego dzieje, a także historię leśniczego Miłka.

   Usuń

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.