6 października 2019

O Edmundzie Janie Kowalkowskim (1876-1936) w Kartuskich Zeszytach Muzealnych.


W Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach 8 sierpnia 2018 roku odbyła się promocja 3 numeru Rocznika Kartuskie Zeszyty Muzealne, którego wydawcą są wspomniane Muzeum i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach. Wśród opublikowanych tam materiałów znalazł się mój artykuł biograficzny Edmund Jan Kowalkowski (1876-1936). Dekorator kościołów w Kartuzach i Sianowie.

Relacje z promocji oraz moja opowieść o bohaterze artykułu znajduje się na stronie kartuzy.naszemiasto.pl oraz na YouTube .

Edmund Jan jest starszym bratem mojego dziadka Józefa Serwacego, urodził się w niedalekim Goręczynie, ale całe swoje dorosłe życie spędził w Kartuzach, gdzie mieszkał wraz z żoną i dziećmi. Uzdolniony malarsko wykonywał prace malarskie, renowacyjne i złotnicze w kościele (kolegiacie) w Kartuzach, w Sianowie oraz w ówczesnej kaplicy w Kręgu pod Starogardem. Jest m.in. autorem oleodruku przedstawiającego Matkę Boską Sianowską i stacji drogi krzyżowej wiszących dziś w kościele p.w. św. Kazimierza w Kartuzach. Podczas promocji wspomniałem też o synu Edmunda ks. Alojzym F. Kowalkowskim (1905-1986), który był wykładowcą WSD w Pelplinie i kustoszem tamtejszej biblioteki. Życiu ks. Kowalkowskiego poświęciłem artykuł zamieszczony w książce Pomorzanie znani i nieznani 2, o której pisałem już na mojej stronie. Jeden egz. tej książki przekazałem pani Dyrektor Barbarze Kąkol dla biblioteki muzealnej. Okazało się, że żyją nie tylko ci co pamiętają ks. Alojzego, ale także jego siostrę Jadwigę, więc i o niej wspomniano kilka zdań. Nie mogło obyć się bez wspomnienia ks. Antoniego Kowalkowskiego z Rytla, najstarszego brata Edmunda Jana. Ks. Antoni jest autorem pieśni kościelnych m.in.: Kiedyś o Jezu chodził po świecie oraz Pan Jezus już się zbliża, a także pierwszego przewodnika po Kalwarii Wielewskiej. Jemu poświęciłem książkę opublikowaną w 2017 roku zatytułowaną Ks. Antoni Kowalkowski. Proboszcz, budowniczy, autor pieśni.
Ze względów komercyjnych (roczniki są jeszcze w sprzedaży) tekst o Edmundzie Janie Kowalkowskim zostanie zamieszczony na tej stronie w późniejszym czasie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.