2 kwietnia 2018

Pamiętnik Alojzego Pawła Gusowskiego.


O Alojzym Pawle Gusowskim pilocie 305 Dywizjonu Bombowego pisałem na tej stronie kilkakrotnie. We wrześniu 2013 roku pisałem też, że już po wydaniu książki odnalazły się w rodzinie zapomniane zdjęcia, dokumenty, listy. No i najważniejsze, fragment pamiętnika z pierwszych 8 dni wojny, w tym opis pierwszego lotu bojowego Gusowskiego na samolocie PZL 23 Karaś.
Po kilku latach postanowiliśmy z żoną, która jest bratanicą Alojzego, że pamiętnik ten upublicznimy. Przepisałem go, dodając kilka komentarzy i wysłałem do Lotniczego Magazynu Historycznego „Gapa”. Tam dodano zdjęcia i uzupełniono moje   komentarze. Ponadto na zakończenie pamiętnika dodany został wiersz Alojzego Gusowskiego znajdujący się w naszych zbiorach, który wcześniej zamieściłem m.in. w książce „Alojzy Paweł Gusowski polot 305 Dywizjonu Bombowego”. W wierszu tym Gusowski opisuje swoje losy do momentu ewakuacji z Rumunii do Bejrutu. Pamiętnik i wiersz zostały opublikowane w „Gapie” w sierpniu 2017 roku. A przy okazji wszystkim fanom historii lotnictwa gorąco polecam lekturę „Gapy”.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.