20 lutego 2018

Wizytacja parafii św. Jakuba w Kłodawie w 1781 roku

Kłodawa jest wsią w gminie Trąbki Wielkie w powiecie gdańskim. Parafia św. Jakuba w Kłodawie jest jedną z najstarszych w Archidiecezji Gdańskiej. Pierwszy kościół w Kłodawie istniał już ok. 1280 roku, a parafia kłodawska została wyłączona z parafii trąbeckiej. Następnie parafia należała do dekanatu gdańskiego.
Gdy po 1810 roku parafię objął proboszcz z Trąbek Wielkich w dekanacie tczewskim parafia ponownie przeszła do tegoż dekanatu. Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska Kłodawa będąc w jego granicach znalazła się w diecezji gdańskiej. Obecny kościół pod wezwaniem św. Jakuba został wzniesiony w 1735 roku z fundacji opata klasztoru w Lądzie Antoniego Mikołaja Łukomskiego.
Wizytacja parafii została omówiona w artykule o powyższym tytule w „Miesięczniku Diecezji Gdańskiej” R. LXI nr 10-12/2017. Artykuł mój poprzedza artykuł „Z dziejów parafii św. Jakuba w Kłodawie”, którego autorem jest ks. Leszek Jażdżewski.

Zobacz w bibliotece >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.