16 lipca 2015

X Konkurs Genealogiczny „Moja pomorska rodzina”

W dniu 29 maja 2015 r. odbył się uroczysty finał X Międzyszkolnego Konkursu Genealogicznego „Moja pomorska rodzina” organizowanego przez Oddział Gdański Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, przy współpracy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gimnazjum nr 1         w Gd-Wrzeszczu, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku i Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego w Gdańsku. Konkurs organizowany jest pod patronatem Pawła Adamowicza Prezydenta Miasta Gdańska oraz pod patronatem medialnym Dziennika Bałtyckiego   i Radia Gdańsk.Celem organizacji konkursu jest chęć zaszczepiania wśród uczniów gdańskich szkół pasji poznawania historii i losów rodziny, a także wielokulturowości Gdańska. Uczniowie poznając losy swoich przodków w ten sposób także uczą się historii Małej i Dużej Ojczyzny. Uczestnik konkursu Maciej Płotka w swojej pracy przytoczył słowa Cypriana Kamila Norwida: „Chcąc mieć przyszłość, należy mieć przeszłość”, które bardzo trafnie oddają cel organizacji tego konkursu.
Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach X finału tradycyjnie w Gimnazjum nr 1 uczestniczyli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Pan Piotr Kowalczuk, Pani Monika Płuciennik - Prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, Wiceprezes Oddziału Gdańskiego ZK-P Pan Tomasz Szymański, Pani Hanna Konczakowska-Makulec Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr IX oraz przedstawiciele mediów. Gości serdecznie przywitała Pani Maria Węgłowska - Dyrektor Gimnazjum nr 1. Następnie Prezydent Kowalczuk podziękował uczniom za zaangażowanie w wykonaniu prac, za pielęgnowanie tradycji i historii, a organizatorom życzył, aby konkurs był organizowany przez następne lata. Po tych wystąpieniach Przewodniczący jury Krzysztof Kowalkowski przedstawił wyniki konkursu. Pan Piotr Kowalczuk i Pani Maria Węgłowska wręczyli nagrody zwycięzcom i wyróżnionym, a wszystkim pozostałym uczestnikom dyplomy i drobne upominki. Dyplomy otrzymali także nauczyciele opiekujący się uczniami. Dodać tu należy, że dodatkowe nagrody ufundowało także Stowarzyszenie Archiwistów Polskich.           Po wręczeniu nagród Wiceprezes Tomasz Szymański wręczył organizatorom konkursu dyplomy     z podziękowaniami za zaangażowanie w organizację konkursu. Dyplomy otrzymało Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne, Gimnazjum nr 1 oraz Krzysztof Kowalkowski organizujący od dziesięciu lat ten konkurs w imieniu ZK-P. Tradycyjnie uczniowie nr 1 przygotowali program artystyczny. Tym razem była to inscenizacja na podstawie opowiadania Bolesława Faca „Niezwykły strażnik Bramy Wyżynnej”. Po zakończeniu występu wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia prac, podczas których piszący te słowa omawiał niektóre prace oraz udzielał wyjaśnień ich twórcom  i rodzicom uczniów. Dla wszystkich grono pedagogiczne przygotowało słodki poczęstunek. W tym miejscu należy złożyć szczególne podziękowania Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom Gimnazjum nr 1, które od drugiej edycji organizuje finał konkursu i gości w swoich progach jego uczestników. Przygotowana przez nich wystawa wszystkich prac, które wpłynęły na konkurs, jest udostępniona do zwiedzania do             12 czerwca 2015 r.
Na X konkurs wpłynęło 90 prace z 27 szkół. Wszystkie prace złożone na konkurs zasługują na uznanie, bo każda z nich przedstawia historię rodziny i często skomplikowane, a nawet tragiczne losy przodków. Pokazują też jak wielokulturowy jest dziś Gdańsk. Mieszkają w nim rodziny, których potomkowie wywodzą się z niemalże całej Polski, także tej w jej przedwojennych granicach. Niektórzy z przodków prezentowanych rodzin wywodzą się także spoza granic Polski np. Niemiec, Węgier czy Rosji. Są oczywiście gdańskie rodziny, których przodkowie przez pokolenia związani są z Kaszubami i Kociewiem.
Prace, jak to było także w poprzednich konkursach, prezentują bardzo różny poziom, ale żywimy nadzieję że jest to dopiero początek drogi związanej z gromadzeniem informacji o rodzinie. Reguły konkursu wymagają jednak wybrania prac tych, które zrobiły największe wrażenie. Laureatów konkursu prezentuje poniższy protokół.

Protokół konkursu >>Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.