24 września 2013

Nowe fakty z życia Alojzego Gusowskiego

Zobacz galerię zdjęć >>
Kilka miesięcy po wydaniu książki „Alojzy Paweł Gusowski pilot 305 Dywizjonu Bombowego” odnalazło się wiele dokumentów i zdjęć. Między innymi odnalazły się 3 listy Alojzego Gusowskiego do rodziny, jeden z okresu Jego służby w 4 Pułku Lotniczym w 1939 roku oraz dwa, sądząc z ich treści, napisane we Francji w 1940 r. Odnalazł się fragment pamiętnika, który Alojzy Gusowski pisał pomiędzy 1 a 8 wrześniem 1939 roku.
Opisał w nim m.in. zaobserwowane walki polskich lotników, swój pierwszy lot bojowy w dniu 7 września, zestrzelenie i przymusowe lądowanie. Znalazły się także oryginały dokumentów osobistych Alojzego, których jedynie kserokopie były wykorzystane w książce, a także inne dotychczas nie znane dokumenty, m.in. protokół spisany w Konsulacie Generalnym RP w Londynie zawierający spis rzeczy pozostałych po Alojzym Gusowskim. Pozwoli to na uzupełnienie informacji dotyczących życia Alojzego Gusowskiego. Wśród odnalezionych pamiątek było także wiele nieznanych zdjęć, w tym z Bejrutu z 6 stycznia 1940 roku, Francji i oczywiście Anglii. Nie wszystkie są dobrej jakości i zapewne nie uda się tego stanu zmienić. Wśród zdjęć znalazły się także zdjęcia wykonane na lotniskach z polskimi lotnikami. Niestety wiele nie zostało podpisanych co uniemożliwia ustalenie kto na tych zdjęciach został uwieczniony. Są też zdjęcia pojedynczych lotników dedykowane Alojzemu Gusowskiemu, ale podpisane jedynie imieniem. Kilka odnalezionych zdjęć zamieszczam w galerii. Może któryś z czytelników mojej strony pomoże w ustaleniu personaliów przedstawionych osób. Wydawca książki czyni starania o pozyskanie środków finansowych, dzięki którym możliwy byłby druk II wydania książki poprawionego i uzupełnionego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.