14 marca 2013

Kociewski Gryf – Twórca roku 2012

Zobacz fotorelację >>
Starosta Starogardzki przyznał mi nagrodę w dziedzinie kultury i miano „Twórca roku 2012”. W tym roku po raz pierwszy wręczano statuetkę Kociewski Gryf. Jej autorem jest artysta plastyk Bernard Ossowski. Kapituła nagrody przyznała mi Kociewskiego Gryfa za moją najnowszą książkę „Alojzy Paweł Gusowski pilot 305 Dywizjonu Bombowego”.
Nagroda ta jest dla mnie zaszczytem i docenieniem mojej pasji, jaką jest badanie historii Kociewia i dziejów jego mieszkańców. Po raz pierwszy laureatem nagrody Starosty został twórca nie będący mieszkańcem powiatu starogardzkiego. Tym cenniejsza jest dla mnie ta nagroda. Ale ja, choć urodzony w Gdańsku i tu mieszkający przez swoje całe dotychczasowe życie, czuję się Kociewiakiem. Bo przecież byli nimi moi rodzice, mama urodzona w Starogardzie i tata w niedalekim Kręgu. W Starogardzie się pobrali i mieszkali do 1946 toku. Byli nimi także dziadkowie ze strony mamy i taty. Wójtem gminy Starogard-wieś w latach 1936-1939 był mój dziadek Józef Serwacy Kowalkowski, zamordowany w 1940 roku w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen-Oranienburg.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 7 marca 2013 r. w Grodzisku „Owidz”, w gminie Starogard Gdański, którego gospodarzem jest Przemysław Rey. Nagrody wręczali Starosta powiatu starogardzkiego Leszek Burczyk i członek zarządu powiatu Patryk Gabriel, a w uroczystości uczestniczyli m.in., Przewodniczący Rady powiatu Wiesław Brzoskowski wójtowie gmin, radni, działacze organizacji pozarządowych i twórcy z Kociewia. Statuetki Kociewskiego Gryfa wręczono w dwóch kategoriach: sport i kultura. W dziedzinie sport sportowcem roku zostały akrobatki sportowe Dżesika Romanowska i Aleksandra Pikul, trenerem roku Agnieszka Szweda, a za sportową imprezę roku Kociewskiego Gryfa otrzymali Karol Bławat i Łukasz Smukała. W kategorii kultura poza przyznaną mnie nagrodą Twórca roku 2012 i statuetką Kociewskiego Gryfa, w dziedzinie „Organizacja pozarządowa” statuetkę otrzymało Stowarzyszenie Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP powiatu starogardzkiego. Nagrodę w imieniu organizacji odbierał Wiesław Wrzesiński. Nagrody w dziedzinie „Organizator roku” nie przyznano. Uroczystość uświetnił występ Wiktorii Kubkowskiej oraz zespołu Joanna Kniter Blues & Folk Connection.

Zapraszam również do obejrzenia relacji filmowej z tego wydarzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.