22 lutego 2013

Otrzymałem Honorowe Wyróżnienie Bazuna 2012 „Kaszëbskô Klëka”

Zobacz fotorelację >>
Fundacja na rzecz rozwoju społeczno-kulturalnego i promocji Ziemi Słupskiej, Zaborów, Borów i Gochów „Naji Göchë” od 2005 r. przyznaje raz w roku wyróżnienia honorowe za działalność na rzecz rozwoju Kaszub i Pomorza. Najważniejszą jest nagroda Wielkiej Bazuny za całokształt osiągnięć na rzecz Regionu i Polski.
Ponadto wręczane są wyróżnienia Bazuny w trzech kategoriach:

Kaszubski Smętek – za twórcze, finansowe i społeczne zaangażowanie na rzecz społeczno – kulturalnego rozwoju Regionu,

Strażnik Rodzimej Checzy – za skuteczne i wielostronne kontynuowanie, bądź stwarzanie warunków zachowania tradycji regionalnej,

Kaszëbskô Klëka – za rozsławianie regionu w kraju i poza jego granicami.

Właśnie w kategorii Kaszëbskô Klëka otrzymałem Bazunę – statuetkę i dyplom. Fundacja „Naji Göchë” informując o przyznaniu mi tej nagrody napisała:

Wyróżnienie to jest naszym społecznym podziękowaniem za oddaną działalność na rzecz rozwoju Kaszub i Pomorza, w tym przede wszystkim w zakresie upowszechniania ich historii, tradycji, więzi społecznych, kultury oraz przedsięwzięć, obywatelskiego i patriotycznego wychowania młodego pokolenia, które to szczególnie ma swój inspirujący początek i przykład w rodzinnym domu oraz szkole. Słowem nasza Bazuna jest podziękowaniem za codzienną gotowość do pełnienia społecznej służby – a zwłaszcza za jej efekty, – które tak znacznie umacniają tożsamość naszej Tatczéznĕ: Gochów, całych Kaszub i Pomorza.

Wręczenia aktu nadania wraz ze statuetką Bazuny miało miejsce 16 lutego 2012 r. w Strażnicy Tradycji i Patriotyzmu im. Bohaterskich Gochów w Borowym Młynie, podczas uroczystości, którą społeczność Gochów, a zwłaszcza Zespół Szkól im. ks. Bernarda Gończa oraz Fundacja „Naji Göchë” – corocznie organizuje dla upamiętnienia patriotycznych wydarzeń tzw. „Wojny Palikowej” – tj. wystąpień miejscowych Kaszubów, jakie miały miejsce w 1920 roku na rzecz umocnienia odrodzonej II RP. Statuetki i dyplomy wręczali Prezes Fundacji Zbigniew Talewski, Wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński i senator RP Roman Zaborowski. Wśród wyróżnionych byli między innymi Kazimierz Ostrowski z Chojnic, ks. Henryk Cyrzan z Brzeźna Szlacheckiego, Przemysław Pragert z Gdyni, Tomasz Żmuda-Trzebiatowski. Po wręczeniu statuetek i dyplomów nastąpiło odsłonięcie płyty głównej – Panteonu Pamięci Gochów.

Druga część spotkania odbyła się auli szkolnej Zespół Szkól im. ks. Bernarda Gończa, gdzie goście zostali przywitani okolicznościowym programem artystycznym przygotowanym przez uczniów szkoły i podjęci obiadem. Następnie członkowie Honorowej Kapituły – laureaci poprzednich edycji Bazun – dokonali indywidualnych prezentacji tegorocznych laureatów wygłaszając piękne laudacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.