25 kwietnia 2021

Porucznik Henryk A. Jankiewicz (1915-1942).

 O por. Henryku Jankiewiczu pisałem już w wydanej w 2012 roku książce „Alojzy Paweł Gusowski pilot 305 Dywizjonu Bombowego”, poświęconej wspomnianemu pilotowi, który w 305 Dyonie Bombowym odbył jako pilot 17 lotów bojowych na Wellingtonie. W książce tej przedstawiłem także krótkie informacje o członkach załogi, z którymi Gusowski jako pierwszy pilot odbył ostatnie loty, w tym tragicznie zakończony nalot na Osnabrück. Jednym z członków jego załogi był por. Jankiewicz, który tak jak Gusowski zginął w tym tragicznym locie.

Ponieważ od czasu wydania wspomnianej książki udało się odnaleźć nowe informacje, w tym także o por. Jankiewiczu i skorygować te już wcześniej podane, postanowiłem jego biografię rozszerzoną, poprawioną i uzupełnioną napisać ponownie. Nieocenione w napisaniu tego artykułu były archiwalia i pamiątki zachowane u rodziny Jankiewicza, które mi je udostępniła.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.