29 października 2016

60 lat Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Zobacz galerię >>
28 października 1956 roku miało miejsce zebranie założycielskie Zrzeszenia Kaszubskiego, które dało początek dzisiejszemu Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu. 29 października 2016 roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie liczące 5500 członków świętowało swoje 60-lecie.

Obchody 60-lecia rozpoczęła Msza Święta z kaszubską liturgią słowa w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Po niej Zrzeszeńcy i zaproszeni goście przenieśli się do Europejskiego Centrum Solidarności. Na wejściu przywitały ich stoiska z kaszubskimi i pomorskimi książkami oraz z „Pomeranią”. Uroczystości odbyły się w sali audytoryjnej ECS, gdzie przybyłych powitał Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz. Następnie zebranych przywitał prezes Zrzeszenia Łukasz Grzędzicki. W imieniu parlamentarzystów i władz rządowych przemówił minister Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejnym mówcą był przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. Następnie prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prezes Instytutu Kaszubskiego wygłosił okolicznościowy referat poświęcony historii i roli ZK-P. Jego wystąpienie było wielokrotnie przerywane brawami.
Po jego wystąpieniu Łukasz Grzędzicki z okazji 60-lecia ZKP wręczył prawie 150 członkom ZK-P dyplomy z podziękowaniem za społecznikowską pracę i zaangażowanie na rzecz realizacji idei ruchu kaszubsko-pomorskiego. Szczególnie duże oklaski podczas wręczania dyplomu otrzymał Edmund Kamiński, który jako jedyny spośród obecnych był uczestnikiem I Zjazdu Zrzeszenia Kaszubskiego w grudniu 1956 r. Miło mi dodać, że i ja znalazłem się w gronie tych 150 wyróżnionych.

Spotkanie w ECS zakończyły występy dzieci z zespołu Tuchlińskie Skrzaty, a po nim zespół Marzëbiónczi z Szymbarka, któremu przygrywała kapela Drëchë z Kościerzyny. Po występach uczestnicy w historycznej sali BHP mogli posmakować regionalnych specjałów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.