19 lutego 2015

Franciszek J. Chylewski, zapomniany pilot 300 Dywizjonu Bombowego.Zobacz w bibliotece >>
Historia Kociewia kryje bardzo wiele nieznanych dziejów z życia jego mieszkańców. Tak jest między innymi z Franciszkiem Chylewskim, o śmierci którego informuje pamiątkowa płyta wmurowana w ścianę cmentarza w Miłobądzu w powiecie tczewskim (woj. pomorskie). Trafiłem na nią, gdy zbierałem materiały do artykułu o Romanie Woyke z Malenina, o którym można przeczytać na mojej stronie w cyklu artykułów. Napis na wspomnianej tablicy informował jedynie, że jest ona poświęcona Franciszkowi Chylewskiemu lat 25, który zginął śmiercią lotnika Polish Air Forces 15 stycznia 1942 r., odznaczony Krzyżem Walecznych spoczywa na cmentarzu w Newark (Anglia). Znajomy nauczyciel z Miłobądza Benedykt Urbański nie potrafił wówczas powiedzieć więcej szczegółów o Franciszku Chylewskim, wskazując jedyny ślad, jakim byli krewni pilota mieszkający w Tczewie.


Postanowiłem więc poszukać tych informacji sam i udało się ustalić, że Franciszek Chylewski urodził się 12 lipca 1916 w Silnie w powiecie chojnickim. Akt urodzenia wystawiony przez ówczesny urząd stanu cywilnego w Silnie (Frankenhager jak wówczas nazywała się wieś) podaje, że jego rodzicami byli Franciszek Chylewski - organista i Bronisława Prabucka. Do poszukiwania informacji udało mi się zaangażować zaprzyjaźnionych pasjonatów historii z Chojnic i Gdyni, za pośrednictwem których udało się zdobyć więcej informacji o Franciszku Chylewskim i jego przodkach. Ogromną pomoc okazali wskazani przez Benka Urbańskiego krewni Franciszka Józefa Chylewskiego, którzy dysponowali jego zdjęciami i danymi o rodzinie. Wiele cennych informacji o Chylewskim uzyskałem od pasjonatów historii polskiego lotnictwa. Informacje o przebiegu służby Chylewskiego w Anglii uzyskałem z Instytutu i Muzeum im. Sikorskiego.
Zebrane informacje i zdjęcia pozwoliły na napisanie jego pierwszej pełniejszej biografii. Zainteresowanie jej opublikowaniem wykazało Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które od wielu lat wydaje rocznik Zeszyty Chojnickie, znajdujący się na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. I właśnie w numerze 30. tych Zeszytów została opublikowana biografia Franciszka Chylewskiego. Promocja Zeszytów Chojnickich odbyła 31 stycznia 2015 roku w Chojnickim Ratuszu. Wszystkich zainteresowanych losami Franciszka Chylewskiego odsyłam na stronę miasta Chojnice: www.miastochojnice.pl , gdzie w numerze 30 Zeszytów Chojnickich można przeczytać m.in. mój artykuł o Franciszku Chylewskim uzupełniony zdjęciami udostępnionymi przez jego rodzinę oraz uzyskanymi z Instytutu i Muzeum im. Sikorskiego w Londynie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.