8 kwietnia 2014

O spotkaniu Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków


Prezentacja nowych książek o Kociewiu była głównym tematem spotkania Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków, jakie odbyło się 5 kwietnia 2014 r.
Artykuł dostępny też na www.andrzejgrzyb.pl >>

Spotkaliśmy się tradycyjnie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Prezes Klubu, Pan Hubert Pobłocki, powitał zebranych, a szczególnie znamienitych gości, wśród których byli m.in. senator Andrzej Grzyb, poseł Jan Kulas, prof. Maria Pająkowska Kęsik, prof. Stefan Raszeja, prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie dr Michał Kargul, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Mirosław Kalkowski oraz sekretarz tegoż tow. Ryszard Szwoch.

  
Pierwszą z książek zaprezentował Pan Ryszard Szwoch, a był to IV tom ?Słownika biograficznego Kociewia?. Opowiedział o trwającej od 40 lat pracy podczas, której zostały zgromadzone setki biogramów, z których dotąd wykorzystał jedynie część. Słownik jest wydawany w systemie szwedzkim, a więc każdy tom ma hasła od A do Z. Zawiera on wiele informacji o ludziach, którzy tworzyli historię Kociewia, przy czym zawsze autor stara się zamieścić biogramy ludzi, co do których nie ma wątpliwości dotyczących ich nieposzlakowanego życia.
Następnie Pan Hubert Pobłocki zaprezentował zebranym gawędę kociewską, w której przedstawił pierwszy rok swojej pracy stomatologa (w 1957 r.) na kociewskich wsiach. Wspomnienia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, szczególnie że Pan Pobłocki przywołał w swych wspomnieniach wiele zapomnianych kociewskich słów. O kolejnej książce opowiedziała jej redaktorka Patrycja Frenkiel, która opracowała do druku ?Podania i legendy pomorskie zebrane w latach 1914-1922? autorstwa ks. Romualda Frydrychowicza. Praca ta wymagała przetłumaczenia części materiału z języka niemieckiego, czego dokonała Magdalena Madej-Grzyb. Legendy i podania zostały opatrzone komentarzem. Książka ta jest cennym i ważnym źródłem informacji dla badaczy dziejów Pomorza.
Trzecim autorem był Mirosław Kalkowski, który zanim zaprezentował swoje książki podkreślił, że zawsze podczas spotkań w Gdańsku panuje świetna, miła atmosfera, a uczestnicy zawsze z zainteresowaniem wysłuchują wystąpień zaproszonych mówców. Następnie zaprezentował dwie prace. Pierwszą z nich była ?Księga Pamiątkowa IV Kongresu Kociewskiego?, która zawiera opis przygotowań do Kongresu, opis działań w trakcie ?Kociewskiego roku kongresowego? oraz przebieg trzech dni kongresowych w Tczewie, Starogardzie i Świeciu. Książkę zamykają: wykaz prawie 100 publikacji dotyczących Kociewia wydanych pomiędzy III i IV Kongresem oraz reprodukcje artykułów prasowych o IV kongresie. Drugą z zaprezentowanych książek było II uzupełnione wydanie albumu starych pocztówek ?Pozdrowienia z Kociewia?, który opracował razem z Romanem Preisingiem. Pierwszy album, który zawierał 243 pocztówki ukazał się w 2011 r. Ten drugi ma ich o 100 więcej. Zaprezentowane pocztówki stanowią jedynie część zbiorów autorów. Album ten jest cennym wydawnictwem pokazującym dawne Kociewie.


  
Dr Michał Kargul przed przystąpieniem do prezentacji kolejnej publikacji poinformował o przygotowaniach do V Kongresu Kociewskiego. Odbyły się już spotkania w Tczewie i Pelplinie, a kolejne spotkanie odbędzie się w Świeciu. Mają one przygotować program kongresu, a przede wszystkim jego formułę. Czy ma to być Kongres trwający klika dni, czy też należy jednak zorganizować Rok Kociewski. Następnie zaprezentował ?Teki Kociewskie – Zeszyt 7?, przygotowane wspólnie z Krzysztofem Kordą. Materiał do Tek jest gromadzony przez cały rok i obecnie jest go więcej, co pozwala na swobodny wybór artykułów do kolejnych zeszytów. Pan Kargul zwrócił też uwagę na szczególnie interesujące teksty.


Na zakończenie spotkania wystąpił Pan Przemysław Morawski, właściciel Jabłoniowego Dworku w Maleninie, który zaprosił wszystkich na Piknik Kociewski organizowany przez Fundację Kociewską, Pracodawców Pomorza, Lokalną Grupę Działania ?Wstęga Kociewia?, Lokalną Organizację Turystyczną Kociewie. Piknik rozpocznie się 11 maja 2014 r. o godz. 12.00 w Maleninie na terenie wspomnianego Dworku.
Dalszy ciąg spotkania i interesujących rozmów przeniósł się do holu przed Salą Mieszczańską, gdzie na wszystkich czekała kawa i ciastka.
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Kowalkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.