14 listopada 2013

IX Konkurs „MOJA POMORSKA RODZINA”

www.gdansk.pl
Już po raz dziewiąty zapraszam uczniów gdańskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na kolejną edycję Konkursu „Moja Pomorska Rodzina”. Organizatorami konkursu są w Zarząd Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Urząd Miejski w Gdańsku, Gimnazjum nr 1 w Gdańsku, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział Gdańsk oraz Pomorskie Towarzystwo Genealogicznego. W dotychczasowych ośmiu edycjach uczestniczyli uczniowie z ponad 50 szkół podstawowych i gimnazjów. Już tradycyjnie honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych miasta Gdańska. Organizacja konkursu ma na celu zachęcenie jego uczestników do poznania przeszłości swoich przodków oraz dziejów Dużej i Małej Ojczyzny z perspektywy losów rodziny. Konkurs pozwoli także na utrwalenie w rodzinie pamięci o przodkach oraz zaprezentowanie ich historii w szerszym gronie. Szukając informacji, które służą do stworzenia zaprezentowanych podczas konkursu drzew genealogicznych, korzeni - wywodu przodków, czy też opisując rodzinne historie w albumach lub prezentacjach multimedialnych, uczniowie odtwarzają pamięć o swoi przodkach, o ich życiu i o panującej w rodzinie tradycji. W trakcie pracy o tej historii uczniowie dowiadują się o swoich korzeniach, skąd przyszli i gdzie mieszkali ich przodkowie. Liczę na to, że uczestnictwo w konkursie na trwale rozbudzi zainteresowanie historią swojej rodziny. Dla wielu ludzi słowa rodzina, tradycja czy ojczyzna są dziś pustymi słowami, pozbawionymi takiego sensu, jaki stanowiły one dla naszych przodków. Chciałbym, aby ten konkurs przyczynił się do uratowania znaczenia tych słów, aby następne pokolenia nie zapomniały, że one istniały i co znaczyły.

Zapraszam młodzież w imieniu organizatorów i swoim własnym do uczestnictwa w konkursie, a nauczycieli do podjęcia się roli opiekunów uczniów przygotowujących prace do konkursu. Regulamin konkursu uwzględnia także cele dydaktyczne wynikając z programu szkolnego. Szczegóły konkursu zawarte są w regulaminie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.