19 sierpnia 2022

Franciszek Józef Chylewski – pilot 300. Dywizjonu Bombowego

    Taki tytuł nosi moja książka, która ukazała się w sierpniu 2022 roku. Biografię pilota Franciszka Chylewskiego po raz pierwszy w formie artykułu zamieściłem w roczniku „Zeszyty Chojnickie” nr 30 z 2014 roku. Spowodował on odzew krewnych pilota, Ewy Dudek i Zbigniewa Chylewskiego, którzy zaangażowali się w poszukiwanie dalszych informacji o Franciszku Chylewskim. Skłoniło mnie to do powrotu do tematu jego biografii. W pomoc zaangażowali się znawcy historii polskiego lotnictwa, za co im serdecznie dziękuję.

Książka przedstawia życie Franciszka Józefa Chylewskiego urodzonego w 1916 w Silnie w powiecie chojnickim, a od 1920 roku mieszkańca Miłobądza w powiecie tczewskim. We wstępie przedstawia informacje o rodzicach i rodzeństwie. Następnie opisuje naukę i służbę w 4 Pułku Lotniczym Eskadra Szkolna w Toruniu, ewakuację i internowanie na Węgrzech, ucieczkę do Francji i służbę wojskową w Wielkiej Brytanii. Tu po przeszkoleniu, w stopniu Sgt pilot Chylewski został członkiem 300 Dywizjonu Bombowego w Hemswell, gdzie stawił się 2 listopada 1941 roku. Ostatni (trzeci) lot bojowy Chylewski, jako II pilot, odbył w nocy z 15 na 16 stycznia 1942 roku, a celem było bombardowanie Hamburga. Wracając z lotu samolot lądując przymusowo rozbił się. Cała załoga zginęła i pochowana została na cmentarzu w Newark-on-Trent. W ostatnim rozdziale książki przedstawione zostały biografie pozostałych członków załogi, którzy zginęli w tym locie.

Książka wydana przez Wydawnictwo Jasne, liczy 123 strony, jest bogato ilustrowana i udokumentowana materiałami źródłowymi, których spis znajduje się na jej ostatnich stronach.

Książka jest do nabycia u wydawcy; www.wydawnictwo-jasne.pl

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.