14 lipca 2020

Wiesław Sarnecki (1931-2007). Zapomniany mistrz chodu sportowego.


Taki tytuł nosi przygotowana biografia Wiesława Sarneckiego. Długo zastanawiałem się nad podjęciem nad nią pracy, bo w zasadzie ze sportem niewiele miałem wspólnego. Jedynie w szkole średniej trochę biegałem i przez rok grałem w piłkę ręczną w nieistniejącym dziś klubie Spójnia Gdańsk. Nie byłem jednak wyczynowym sportowcem, a już nigdy specjalnie nie interesowałem się chodem sportowym.Pana Wiesława Sarneckiego miałem okazję poznać pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, ale nasza znajomość trwała tylko kilka lat i w zasadzie była przelotna. Podczas naszych spotkań i rozmów nie poruszaliśmy jakoś specjalnie tematyki dotyczącej jego sportowych osiągnięć. Do napisania jego biografii skłoniło ponad 50 dyplomów Wiesława Sarneckiego obrazujących jego sportowe osiągnięcia, które szczęśliwie trafiły w moje ręce. Na prezentowanym zdjęciu Wiesław Sarnecki stoi na II miejscu podium Akademickich Mistrzostw Polski w 1958 roku.

Mimo szeroko przeprowadzonej kwerendy, nie udało się zebrać informacji dotyczących jego życia osobistego i zawodowego. Wiesław Sarnecki był pracownikiem Okręgowego Urzędu Poczty i Telekomunikacji i jego dokumenty zawodowe znajdują się w Orange, które swego czasu przejęło pracowników telekomunikacji, a także dokumenty jej byłych pracowników. Niestety nie udało się uzyskać do nich dostępu. Pisząc jego biografię siłą rzeczy skupiłem się więc na karierze sportowej, bo jak napisałem w tytule dziś poza bardzo wąskim gronem ludzi zajmujących się chodem sportowym jest On zapomnianym mistrzem. Na szczęście powstały publikacje, wydane w cyklu „Świat chodu sportowego”, gdzie osiągnięcia sportowe Sarneckiego i wielu innych chodziarzy są wymienione. To głównie one posłużyły mi do napisania biografii. Ponadto przy jej pisaniu pomocne były wspomniane już dyplomy Wiesława Sarneckiego. Szczególnie cenne są te najstarsze dyplomy pochodzące z pierwszych lat jego kariery (od 1952 roku). Pozwoliły one ,choć w przybliżeniu, opisać przebieg pierwszych sportowych startów Sarneckiego z czasów, gdy mieszkał on w Płocku. Dużo wiadomości przyniosły liczne notatki prasowe obrazujące jego sportowe osiągnięcia publikowane w prasie krajowej i lokalnej, tym w tygodniku pracowników łączności „Łączność”.  

Wiesław Sarnecki w latach 1954-56 był członkiem Zrzeszenia Sportowego „Stal” Koło Sportowe „Płock”. W Gdańsku, wg informacji Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA), najpierw został członkiem klubu „Doker” Gdynia (1956). Następnie w latach 1956-1958 był członkiem klubu sportowego „AZS” Gdańsk, a w latach 1959-1968 był członkiem Pocztowego Klubu Sportowego „Konradia” Gdańsk. W najlepszych latach swojej sportowej kariery (1956-1963) wywalczył 10 medali podczas mistrzostw Polski, stając co roku na ich podium. W 1963 roku został złotym medalistą mistrzostw Polski uzyskując najlepszy wynik w kraju w chodzie sportowym na dystansie 20 km. Aby pokazać jak wartościowe były osiągnięcia sportowe Wiesława Sarneckiego i z kim konkurował w okresie swojej kariery, w przypisach przygotowanego tekstu zostały przybliżone sylwetki największych rywali, z którymi przyszło mu startować w okresie swojej kariery sportowej. Byli to m.in. Jerzy Hausleber, Franciszek Szyszka, Jerzy Łoskoczyński, Edmund Paziewski, Bolesław Michoń czy Eugeniusz Ornoch.
Dyplomy, notatki prasowe oraz zdjęcia Sarneckiego, jakie udało się uzyskać stanowią ciekawą ilustrację jego biografii. Niestety brak środków na jej druk powoduje, że nie wiem kiedy uda się ją wydać. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.