29 czerwca 2018

Ks. kanonik Gracjan Wacław Nagierski (1936-2004)


Podczas pracy nad książką „Ks. Antoni Kowalkowski, proboszcz, budowniczy, autor pieśni” (wydana w 2016 r.) o życiu pierwszego proboszcza parafii w Rytlu, a następnie nad artykułem o ks. dr Janie Muszyńskim, który wspomagał budowę rytelskiego kościoła (Zeszyty Chojnickie nr 32), skonstatowałem, że w Rytlu pracowało kilkunastu księży, wikariuszy, administratorów i proboszczów, ale tylko trzech, którzy przez tak wiele lat sprawowali tu posługę kapłańską.
Pierwszy z nich, ks. Antoni Kowalkowski, pracował w parafii przez 33 lata. Drugi z nich ks. kanonik Władysław Kaszczyc był proboszczem w Rytlu przez 25 lat, pozostając później tu na zasłużonej emeryturze. Trzeci z nich, ks. kanonik Gracjan Nagierski w Rytlu pracował najdłużej, bo aż 40 lat, z czego 30 lat był proboszczem. Postanowiłem więc, że przypomnę postać ks. Nagierskiego wszystkim tym, którzy mieli okazję go poznać, a pozostałym zaprezentować jego sylwetkę. W całości ten numer Zeszytów Chojnickich można znaleźć TUTAJ .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.