16 sierpnia 2016

Ulica Alojzego Gusowskiego w Starogardzie.

Zobacz fotorelację >>
W dniu 29 czerwca 2016 roku Rada Miasta Starogard Gdański podjęła uchwałę o nadaniu nazwy jednej z nowych dróg „Ulica Alojzego Gusowskiego”. Czytelnicy mojej strony zapewne pamiętają jak opisywałem jego wojenne losy oraz informowałem o mojej książce Jemu poświęconej. Tu tylko w skrócie przypomnę kilka faktów z Jego życia.

Alojzy Paweł Gusowski urodził się 25 stycznia 1916 roku w Starogardzie i tu mieszkał do 1937 roku, kiedy to wstąpił do wojska. Będąc pilotem 41 eskadry we wrześniu 1939 roku w czasie lotu bojowego został ostrzelany, ale szczęśliwie wylądował, choć samolot nie mógł niestety już wystartować. W następnych dniach wraz z całą eskadrą został internowany w Rumuni. Chcąc walczyć z najeźdźcą, uciekł z obozu do Francji. Tam wstąpił do polskiego lotnictwa, ale nie było mu dane tu walczyć, gdyż Francja wkrótce się poddała. Po upadku Francji dostał się do Anglii i tu po przeszkoleniu został pilotem 305 Dywizjonu Bombowego. Kilkugodzinne ciężkie loty nocne nad Francję i Niemcy nie zawsze kończyły się szczęśliwie. Był w ich trakcie dwukrotnie zestrzelony, raz rozbijając mocno uszkodzony samolot podczas lądowania, a drugi raz lądując w wodach kanału La Manche. Ale zawsze po tych wydarzeniach szczęśliwie powracał do służby. Podczas 18 lotu bojowego, którego celem było bombardowanie Osnabrück, jego samolot wracając nocą 19/20 czerwca 1942 roku po wykonaniu zadania został zaatakowany przez niemiecki nocny myśliwiec nad Holandią. Niestety tym razem nie mieli szczęścia. Samolot wybuchł i rozleciał się w powietrzu. Z pięcioosobowej załogi uratował się tylko por. Stefan Madejczyk. Pozostali, w tym Alojzy Gusowski, zginęli na miejscu i zostali pochowani w Holandii w miejscowości Raalte.
Uroczyste podanie do publicznej wiadomości informacji o nadaniu nazwy „Ulica Alojzego Gusowskiego” odbyło się podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia br. na placu przed kościołem Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz miasta i powiatu, posłowie, miejscy radni, duchowieństwo, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta. Przybyli także członkowie rodziny Alojzego Gusowskiego. Uroczystość uświetniła kompania honorowa Wojska Polskiego z 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu.


Uroczystość rozpoczął raport złożony Prezydentowi Miasta Januszowi Stankowiakowi. Następnie Prezydent, wspominając historię z 1920 roku, podkreślił znaczenie tamtego zwycięstwa, które zapewniło Polsce wolność i niezależność i obroniło nasz kraj i całą Europę przed zalewem komunizmu. Podkreślił bohaterstwo tamtych żołnierzy, ale także wielu pokoleń Polaków składających ofiarę krwi o niepodległość, przetrwanie narodu i obronę granic.


Następnie przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski odczytał uchwałę Rady Miasta Starogard Gdański w sprawie nadania nazwy ulicy Alojzego Gusowskiego. Radni w ten sposób upamiętnili bohaterskiego lotnika – starogardzianina, który zginął podczas nalotu na Niemcy w 1942 roku. Uchwałę tę wręczył mojej żonie Elżbiecie, która jest bratanicą Alojzego Gusowskiego i była mocno zaangażowana w powstanie biografii o nim, której jestem autorem.


Po odczytaniu uchwały złożyłem w imieniu rodziny Alojzego Gusowskiego podziękowania za podjęcie uchwały i upamiętnienie bohaterskiego pilota, który swe życie oddał za Ojczyznę. Podkreśliłem fakt, że została ona podjęta w setną rocznicę Jego urodzin. Następnie przypomniałem mieszkańcom losy Alojzego Gusowskiego. Kończąc wyraziłem nadzieję, że kolejni bohaterscy starogardzianie zostaną również w ten sam wspaniały sposób uhonorowani.


Następnie Kapituła Krzyża Szwoleżerskiego 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich wyróżniła Srebrnym Krzyżem Szwoleżerskim Radę Miasta Starogard Gdański oraz Stanisława Połoma - Wójta Gminy Starogard. Wręczenia krzyży dokonał prezes Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich – Rotmistrz Krzysztof Landowski.


Po wręczeni odznaczeń Piotr Drzewiecki – Oficer 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu, odczytał apel pamięci.


Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Jana Pawła II i pod tablicą pamiątkową 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
Uroczystości zakończyła Msza Św. w intencji Ojczyzny, Miasta i Wojska Polskiego, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. dr hab. Wiesław Śmigiel.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Ze względu na dużą ilość komentarzy spamerów każdy nowy komentarz pojawia się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy nie wpisywać komentarza ponownie.